• 0533 552 3971
  • Güzelyalı Mah. 81181 Sok. Fazilet Kibritoğlu Apartmanı Kat 1 Daire 2 (Ramazanoğlu Camii Karşısı Groseri Üstü) Çukurova / ADANA
Fissür Örtücüler | ATA Çocuk Diş Kliniği - Uzm. Dt. Arzu SOYGUN
Fissür Örtücüler

Fissür Örtücüler

Günümüz diş hekimliği anlayışında bireylerin dişlerinin çürükten uzak sağlıklı diş ve çevre dokulara sahip olması ve bunun kazandırılması ilk hedefimizdir. Bu da koruyucu diş hekimliği yöntemlerinin  gelişmesi ile sağlanacaktır.

Süt ve daimi azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinde bulunan çukurcuklara fissür denmektedir. Çocuklarda görülen tüm çürüklerin % 80-90’ını fissür çürükleri oluşturmaktadır. Çocuğunuzun düzenli diş fırçalama alışkanlığı olmasına rağmen fırça kıllarının ulaşamadığı bu derin çukurcuklarda malasef diş çürükleri meydana gelebilir.

Fissür örtücü uygulaması kısa sürede ağrısız bir şekilde uygulanan dişe herhangi bir zararı olmayan dişlerin çiğneyici yüzeylerinde bulunan bu çukurcukların örtülmesi işlemidir. Çiğneme yüzeylerinde bulunan bu derin çukurcukların kapatılmasıyla bakterilerin o bölgeye ulaşımı engellenerek çürük oluşumu durdurulur. Fissür örtücü uygulamaları çocuk diş hekimlerinin önerdiği sürelerde kontrol edilerek; gerektiğinde onarımı mümkün olan ve çocuğunuzun çürüksüz kalmasını sağlayan çok etkili bir koruyucu uygulamadır.

Fissür örtücü uygulamak için ideal yaşlar;