• 0533 552 3971
  • Güzelyalı Mah. 81181 Sok. Fazilet Kibritoğlu Apartmanı Kat 1 Daire 2 (Ramazanoğlu Camii Karşısı Groseri Üstü) Çukurova / ADANA
Süt Dişleri | ATA Çocuk Diş Kliniği - Uzm. Dt. Arzu SOYGUN
Süt Dişleri
  • 11 Mayıs 2022, 14:36

Süt Dişleri

Çocuklarda süt dişlerinin önemi büyüktür. 

- Büyüme ve gelişim açısından en aktif olduğu dönemde beslenme açısından süt dişleri büyük rol oynar.

- Çocukların konuşmayı öğrendiği bu dönemde kelimeleri doğru telaffuz etmeleri açısından önemlidir.

- Daimi dişlerin yerini koruması ve onların doğru yerlerine sürmelerini sağlar. Bu, ileride oluşabilecek ortodontik problemlerin önlenmesi açısından büyük önem taşır.

Günümüzde yetişkin bir birey kadar çocuklar da estetiğe önem vermektedirler. Ön dişleri olmayan ya da çürük olan bir çocuğun okul ortamında veya sosyal yaşamında karşılaştığı sıkıntılar aslında biz yetişkinlerden çok da farklı değildir. 

Bir dişte çürük oluşabilmesi için iki önemli faktör vardır. Bunların birincisi beslenme ikincisi ise diş yapısıdır. Süt dişlerinin yapısında organik doku daimi dişlere göre daha fazladır. Bu nedenle Süt dişlerinin yapısı daimi dişlere nazaran çürüğe çok daha yatkındır. Bunun yanında çocuklarda diş çürük yapma riski yüksek olan şeker ve karbonhidrat tüketimi yetişkinlere göre oldukça fazladır. Böyle bir beslenmenin yanında yapısı zayıf olan süt dişleri hızlı bir şekilde çürüyebilmektedir. Bu nedenle süt dişlerinin bakımı daimi dişlere göre çok daha iyi yapılmalıdır.

Süt dişlerinde meydana gelen hasar ileride bizi daha büyük ağız, diş ve çene problemleriyle karşı karşıya bırakıyor. Oluşan çürük çocuğumuzun ağzındaki mikroorganizma sayısının fazla olması anlamına gelir ki bu da sağlıklı olan diğer dişlerini de tehdit altına alır.

İleri derecede enfeksiyonlu bir süt dişinin kaybıyla yandaki dişlerin o boşluğa yer değiştirmeleri daimi diş için gerekli olan yerin daralmasına ve çocuğun ileride daha uzun süreli ve maliyetli ortodontik tedaviye ihtiyaç duymasına neden olmaktadır. Bunun yanında diş kaybı gerçekleşen bir çocuğun yaşıtlarına göre hem beslenmesi hem de konuşması bu durumdan olumsuz yönde etkilenmektedir. 

Süt dişlerinin sürme zamanları