• 0533 552 3971
  • Güzelyalı Mah. 81181 Sok. Fazilet Kibritoğlu Apartmanı Kat 1 Daire 2 (Ramazanoğlu Camii Karşısı Groseri Üstü) Çukurova / ADANA
Genel Anestezi ve Sedasyon | ATA Çocuk Diş Kliniği - Uzm. Dt. Arzu SOYGUN
Genel Anestezi ve Sedasyon

Genel Anestezi ve Sedasyon

Çocuğu ikna ve açıklama yoluyla tedaviye uyumlu hale getirmek, her diş hekiminin ilk uyguladığı tedavi yaklaşımıdır. Ancak her birey kısa sürede uyumlu hale gelmeyebilir veya tedaviyi tamamen reddedebilir. Diş hekimi korkusu ve kaygısı yüksek olan çocukların ya da tıbbi gereksinimleri olan özel hasta gruplarının diş tedavilerini muayenehane şartlarında yapmak her zaman mümkün olmamaktadır.  Bu durumlarda tüm diş tedavileri tek seansta sedasyon veya genel anestezi altında uyutularak gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle aşırı kaygılı çocukların diş tedavisi sırasında ani hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkabilecek yaralanma riski sedasyon ya da genel anestezi altında tamamen ortadan kalkmakta ve yapılan tedavilerin kalitesi ve başarısı artmaktadır.

Genel anestezi ile diş tedavisi, tam teşekküllü hastanelerde, steril ve gelişmiş ameliyathane koşullarında, Çocuk Diş Hekimi, Anestezi Uzmanı, ve Yetkin bir ameliyathane ekibi ile ve bir tıbbi değerlendirme sonrasında gerçekleştirilir. Genel anestezi altında diş tedavisine karar verilen bir çocuğun mutlaka işlem öncesinde genel anestezi uzmanı tarafından muayene edilmesi ve anestezi altında herhangi bir risk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Genel anestezi altında yapılan diş tedavileri, işlem süresi 2 saati geçmeyen, genellikle aynı gün hastanın taburcu edildiği ve sonrasında normal yaşantısına rahatlıkla dönebildiği bir tedavidir.

  Ebeveynler çocukları için genel anestezi altında diş tedavilerini yaptırma kararı alırken çocuk diş hekiminin bu konudaki deneyimi ve tedavinin tam donanımlı hastane şartlarında yapılmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.